تصویربرداری لترال سفالومتری

این رادیوگرافی در ارتودنسی وناهنجاری های فک و صورت  وارزیابی های رشد در کودکان مورد استفاده قرار میگیرد

با استفاده از اشعه خيلي  ناچيز ميتواند مناطق زيادي از جمجمه و دندانها و نیز ستون مهره های گردن و نيم رخ استخوان های صورت و دندان ها و نمای از بافت نرم صورت ارائه میدهد

 در واقع سفالومتری نوعی روش تصویربرداری است که برای اندازه گیری زوايا ي جمجمه، فک، دندان و صورت  انجام می شود. به عکس حاصل از این روش سفالوگرام گفته می شود. سفالوگرام گرافی است که دندانپزشکان، جراحان دهان فک و صورت از آن به عنوان پلن درمان  و راهنماي جراحي استفاده می کنند.

این گرافی روابط بین بافت نرم و استخوان های صورت  را نشان می دهد و به تشخیص اختلالات رشد و تكامل قبل از درمان و حین درمان جهت ارزیابی پیشرفت درمان  کمک می کند.

با استفاده از این دستگاه سر را با وسيله اي نگه میدارند و از آن با اشعه ایکس تصویربرداری می کند. این ابزار از سال ۱۹۳۱ در آلمان و آمریکا ساخته شده است. هدف اصلی سفالومتری رسیدن به اندازه های استاندارد و نزدیک به واقعیت در فیلم رادیوگرافی است.

سفالومتری در دو وضعیت تمام رخ و نیم رخ انجام می شود که نوع  نیم رخ آن کاربرد بیشتری  در ارتودنسي و جراحي هاي فك و صورت دارد.

 به طور خلاصه عکس سفالوگرام، یک عكس تشخیصی می باشد که ابتدا برای درمان ارتودنسی استفاده می شد ولي اكنون كاربرد وسيع تري در ارزيابي هاي رشد و جراحي هاي فك و صورت دارد

عکس سفالومتری در طی درمان ارتودنسی گرفته می شود. عکس های سفالومتریک در ضمن توسط متخصصین گوش و حلق و بینی (ENT) هم تجويز می شوند.

برای اینکه اختلالاتی مثل آپنه خواب(تنگي نفس حين خواب) را تشخیص دهند، گاهي از اين سفالوگرام جهت تعيين اندازه راه هوايي و عوامل تنگي يا انسداد آن ،استفاده ميكنند.

زمان عکسبرداری سفالومتری

زمان اين عكسبرداري كوتاه و مقدار اشعه مورد استفاده در آن بسيار كم است.

اکثر مطب های دندانپزشكي در شهرري،با توجه به كيفيت سفالوگرام هاي اخذ شده در مركز راديولوژي دندان شهرري(دكتر وليان)بيماران خود را به اين مركز ارجاع ميدهند.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :